PLAYING CHICKEN – BY AYTAÇ ERENLER

Shape Image One
PLAYING CHICKEN – BY AYTAÇ ERENLER

PLAYING CHICKEN     

 

Tavuk Oyunu. Tercümesi tabii ki bir anlam ifade etmiyor, çünkü bizim ülkemizde oynanan bir oyun değildir. Peki nedir bu Tavuk Oyunu ?

Eminim, izlediğiniz videolarda, okuduğunuz kitaplarda ve en sıklıkla Hollywood yapımı bir çok filmde rastladınız bu oyuna.

Aslında burada önce Pusu Kültürü ile Düello Kültürü arasındaki farktan bahsetmek gerekir. Pusu Kültürü daha çok doğu kaynaklı ve rakibini, düşmanını pusuya düşürerek alt etme prensibine dayanır. Hatta “Savaş Hilesi” de, doğal kabul edilir. Çünkü zaten birisi ile savaş içerisindeysen, hile yapmak artık mubahtır. Oysa Düello Kültüründe meydan okuma ve teke tek, çekişmeyi hemen çözmeye davet vardır. En eski batı yapımı filmlerde bolca görmüşsünüzdür, meseleyi halletmek ve sonlandırmak için birbirini çeşitli silahlarla düelloya davet edenleri.

 

İşte Chicken oynamak da bu kültürün ürünlerinden biridir.

 

İki oyuncu birbirine doğru, kafa kafaya doğrultuda, süratle yaklaşırlar, ki bu bir arabayla, bisikletle, hatta 1984 yapımı Footloose filminde Kevin Bacon ‘ın ve kovboy rakibinin kullandığı gibi Biçerdöver makinesiyle yapılabilir. Çarpışmaktan korkup da yönünü ilk değiştiren veya frene basan veya aracını terk eden Tavuk ünvanını alır. Yani korkak. Kaybeder.

Çok tipik, Amerikan kültürü ikonlarından biridir. Kimin daha cesur olduğunu ortaya çıkarmak için günümüzde bile hala değişik uygulamaları görülür.

Tabii bu işin oyun kısmı.

Uluslararası arenayı bir oyun alanı gibi görerek Chicken oynamak pek de akıllıca olmayabilir çünkü bu kültürel bir konu ve karşındaki farklı kültürden insanların, bu oyunun kurallarını bildiğini varsaymak ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu oyunda amaçlardan biri, diğerini korkutarak kararlarından vaz geçirmek, yön değiştirmek zorunda bırakmadır. Korkak görünmemek için sonuna kadar oynayan oyuncular, gururlarını korumaya çalışırken, aslında savaşmak istemediği diğer oyuncuyu savaştan vaz geçirmeye çalışırlar bu yolla.

ABD Dedeağaç bölgesinde çok ciddi bir askeri yığınak yapıyor. Ve bölgede dikine dikine bir çok hazırlık hareketleriyle de konumunu pekiştiriyor. Askeri tatbikatlar, Diplomatik teamüllere tamamen ters demeçler, ilginç ülkeleri aşırı silahlanmaya teşvikler…

Eğer ABD Chicken oynadığını düşünüyorsa ve bu organizasyonlarla, rakibinin karar değiştireceğini ve Tavukluk yapıp kaçacağını düşünüyorsa durum tehlikeli. Çünkü diğer taraf bu oyunu bilmiyor. Onlar farklı oyunlarla büyüdüler. Pentagon ‘daki bazı ağır rütbelere uyarı yapmak görevimiz. Allah korusun, rakip kuralları bilmediği için, yoldan kaçmaz ve fena bir çarpışma olabilir ve iki taraf ta ağır hasar görür. Dünyadaki diğer insanların da hayatı olumsuz etkilenir.

Henüz fırsat varken bu delice gelişmeleri, akl-ı selim ile masa görüşmelerine çevirmek acil hale gelmek üzere. Amerikalı iki gün Tavuksun der sonra unutur kültürü gereği ama diğerleri bunu efelenme diye adlandırıp tedbirini alır. Onur meselesi haline gelir. Bir kıvılcım da, dünya barışının aksak bile olsa sürdüğü bu günleri tüm halklara aratır.

Aytaç D. Erenler

21 Mart 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.