LATİN AMERİKA GÜNDEMİ 11.1.2022

Shape Image One
LATİN AMERİKA GÜNDEMİ 11.1.2022

Umutcan Tekin

Dış Politika Enstitüsü

11.1.2022

Latin Amerika’ nın 2022 yılında olacak 3 seçimi: Bölgedeki Tatminsizliğe Katkıları ve Sol Eğilime Destekleri Olacak mı?

Bu yüzyılın ilk yıllarında zaten görevde olan başkanların tekrar seçilmesi o kadar modaydı ki, bölgede sol veya sağ eğilimden çok sayıda lider görevde kaldı

            Bunun neticesinde hammadde fiyatlarında artış, ekonomik sorunlar, yolsuzluk skandalları ve toplumdaki huzursuzluk giderek büyüyerek çeşitli protestolarla kendini gösterdi ve covid-19 tüm bunları pekiştirdi.

            Şu an ise Latin Amerika’ nın seçim algısı çok farklı bir yöne evrildi: hükümete karşı oy kullanmak ve muhalefete bir hak tanımak.

            2019’ dan beri yapılan 12 başkanlık seçiminden 11 tanesi iktidarda olan partileri değiştirmek üzere gerçekleştirildi.

            Bu yeni kuraldaki istisna Nikaragua olsa da Batı için ülkenin Kasım seçimleri “saçmalık”, çünkü başkan Daniel Ortega, hükümet potansiyel rakiplerini hapse attıktan sonra yeniden seçilebildi.

            BBC Mundo’ ya konuşan Rio de Janeiro Üniversitesi Uluslararası Politika Profesörü Paulo Velasco: “Siyasi sınıfla alakalı genel bir memnuniyetsizlik var ve faturayı ödeyen kimse iktidarda kalan da o oluyor” dedi.

            Bu memnuniyetsizlik tablosu, yeni yılda ikisi Güney Amerika’ nın en kalabalık ülkelerindeki Brezilya ve Kolombiya, diğeri ise Kosta Rika’ da yapılması planlanan üç seçimle bir bütün haline gelebilir.

Ariel Henry’ nin Ekibi Başbakana Bir Suikast Girişimi Olduğunu Açıkladı

Bu pazartesi hükümet yetkilileri tarafından verilen bilgilere göre Haití Başbakanı Ariel Henry, geçen cumartesi ülkenin bağımsızlığını kutlamak üzere katıldığı bir etkinlik sırasında silahlı kişiler tarafından suikast girişimine maruz kaldı.

            Açıklanan olay, Henry ülkenin kuzeyinde bulunan Gonaïves şehrinde bir kilisedeki seremoniye katıldığı sırada gerçekleşti.

            Internette paylaşılan görüntüler, Başbakan ve maiyetinin yoğun çatışma sırasında araçlarına nasıl yavaşça gittiğini gözler önüne serdi.

            Geçtiğimiz temmuz ayında Başbakan Jovenel Moïse’ nin suikaste uğramasından bu yana ülkedeki güvenlik durumu ciddi anlamda kötüleşti.

            Henry, insan kaçırma ve ülke çapında benzin dağıtımının büyük bir oranının devralınmasıyla ülkede benzin kıtlığına sebep olmakla suçlanan güçlü çetelere bir son vereceğini açıklamıştı.

Bolivya Uzun Süredir Beklenen Lityum Madenlerini İşletme ve Sanayileştirmede İlerleme Gösteriyor

            Sputnik Haber Ajansı, Çokuluslu Devlet’ in nihayet lityum madenlerini işletmeye başlayacağı 2022 yılında sözde “beyaz altın” ın sebep olabileceği senaryolara dair uzmanlara danıştı. Günümüzde, Bolivya dünyanın en büyük lityum rezervine sahip.

            Yıllar süren belirsizlik ve ertelemelerden sonra Bolivya, dünyanın en büyüğüne sahip olduğu düşünülen lityum rezervlerini işletmeye başlayacak gibi duruyor. Luis Arce hükümeti, sekiz farklı firmayla pilot denemelere başladı ve önümüzdeki nisan ayında hükümetin hangi firmayla çalışacağı açıklanacak.

            Lityumun önemli ticari bir geleceğe sahip olduğu düşünülüyor, çünkü yeni elektronik cihazların bataryalarında her geçen gün daha fazla lityum kullanılıyor. Bolivya Lityum Yatakları (BLY) Uyuni Tuz Dairesi, Potosi bölgesinde 21 milyon tonluk bir lityum varlığını doğruladı.

            Ricardo Cardona, doğal kaynakların işletilmesi konusunda engin deneyimlere sahip bir mühendis. Sputnik’ e San Andrés Üniversitesi (UMSA), Oruro Teknik Üniversitesi (UTO) ve Tomás Frías Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği çalışmalar sonucu konuşan Cardona: “Bence Bolivya dört yıl öncesine kıyasla çok daha iyi bir pozisyonda çünkü Evaporit Malzemeler ve Kaynaklar Bilim ve Teknoloji Araştırması Merkezi yeni açıldı” açıklamalarında bulundu.

            “Bu, Bolivya’ nın bir üçüncü dünya ülkesi olarak değil, aynı zamanda daha hırslı ve cesur bir teknoloji transferi planı ile ticaret yapmasını sağlayabilecek teknolojik-bilimsel bir bilgi” diye de ekledi.

            Cardona, lityum bataryalarının Bolivya’ da bir pazarı olduğunun düşünülmesi gerekliliğinin altını çizerek 2019 yılında Alman şirketi ACI Sistemleri ile imzalanan ve darbeden günler önce eski Başkan Evo Morales tarafından feshedilen anlaşmayı eleştirdi.

Iván Duque: ELN, 13 Polisin Yaralandığı Saldırıyı Üstlendi

Kolombiya başkanı Iván Duque, 7 ocak gecesi Cali şehrinde 13 polisin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) gerillalarının üstlendiğini söyledi.

            Duque twitter hesabında: ELN terör örgütü Cali şehrinde Kolombiya polisine karşı gerçekleştirilen saldırıyı ve aylardır süren şiddeti üstlendi. Onlar tüm bir ulusun gelişmesinin önünü kesmeye çalışıyorlar” paylaşımında bulundu.

            7 Ocak gecesi, polisin mobil çevik kuvvet gücünü (ESMAD) taşıyan aracın yanında şehrin 2021 yılında hükümet karşıtı gösterilerinin en kalabalık alanlarından birisi olan Puerto Rellena bölgesinde, Para Nacional durağında bir patlayıcı aktif hale getirildi.

            Cali’ nin Adalet ve Güvenlik sekreteri Carlos Soler, “Olayla alakalı öncelikli tezimiz bunun bir terör eylemi olduğu yönünde. Patlama uzaktan kumanda ile gerçekleştirildi ve ikisi ağır olmak üzere on üç memurun yaralanmasına sebep oldu” açıklamalarında bulundu.

Kolombiya Polislerine Karşı Gerçekleştirilen Saldırının Faillerini Yakalamak İçin Saptanan Ödül 247.000 $ a Yükseltildi

Kolombiyalı yetkililer, Cali şehrinde gerçekleşen ve 13 polisin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıya yönelik bilgi sağlayacak kişiler için vereceği ödülü bir milyar peso (247.000 dolar) olacak şekilde arttırdı.

            Polisin Sputnik Haber Ajansına yaptığı açıklamada: “Saldırının arkasında olduğunu bildiğimiz kod adıyla “El Rolo” olarak tanınan Ulusal Kurtuluş Ordusu’ nun (ELN) Şehir Savaşı Cephesi elebaşı ile alakalı önemli bilgi sağlanması adına önerilen ödül 1 milyar peso olarak belirlendi” denildi.

            Cali şehrinin güney batısında, Puerto Rellena bölgesinde, çevik kuvvet ekiplerini taşıyan araca yönelik gerçekleştirilen saldırının sorumlusu olarak Ulusal Kurtuluş Ordusu görülüyor.

            Polis El Rolo kod adıyla tanınan elebaşını saldırının arkasındaki beyin olarak görüyor olsa da, yetkililer bombayı direkt olarak yerleştiren ve aktifleştirilen kişilere dair bilgiler için de 350 milyon peso (86.000 dolar) para ödülü belirledi.

KAYNAKÇA

“Los Países De América Latina Cuyas Economías Están Mejor Preparadas Para Enfrentar El 2022.” BBC News Mundo, BBC, www.bbc.com/mundo/noticias-59763697.

“Haití: el Equipo de Ariel Henry Denuncia un Intento de Asesinato Contra el Primer Ministro” BBC News Mundo, BBC, https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-59863762

“Bolivia Avanza  en su Ansiada Exploitación e Industrialización del Litio” Sputnik Noticias Mundo, Sputnik, https://mundo.sputniknews.com/20220108/bolivia-avanza-en-su-ansiada-explotacion-e-industrializacion-del-litio-1120101734.html

“Iván Duque: el ELN se Adjudica el Atentado que Dejó 13 Policias Heridos” Sputnik Noticias Mundo, Sputnik, https://mundo.sputniknews.com/20220108/ivan-duque-el-eln-se-adjudica-el-atentado-que-dejo-13-policias-heridos-1120106684.html

“Aumentan a $247.000 la Recompensa por los Autores del Atentado Contra Policías de Colombia” Sputnik Noticias Mundo, Sputnik, https://mundo.sputniknews.com/20220108/aumentan-a-247000-la-recompensa-por-los-autores-del-atentado-contra-policias-de-colombia-1120111610.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.