Askerliğin Amerikancası

Shape Image One
Askerliğin Amerikancası

Aytaç D. Erenler

27.08.2021

Senatonun Silahlı Kuvvetler Komitesi, geçen hafta Milli Savunma Yetkisi Yasa tasarısını onayladı. Bu yasaya göre, her Amerikalı kadın, aynen erkeklerde olduğu gibi, 18 yaşına girdiğinde hangi Askeri Servise katılacağını beyan edecek ve Deniz Piyadesi, Havacı, Karacı vs birini seçecek ve kayıt yaptıracak. Eğer bu tasarı kanunlaşır ise, askeri seferberlik, veya olağanüstü durumlarda devletin Askere Çağırma Kanunu gibi kararlar açıklanırsa, kadınlar mecburi olarak orduya katılacaklar. Tabii kadınlara eşitlik konularındaki yoğun çabalara bakılırsa doğal sonuç olarak görünebilir ama aslında Amerika Birleşik Devletleri ‘nin dünyadaki konumunda en etkin biriminin ordusu olmasının bir sonucudur.

Hemen yoğun tepkiler geldi tabii. Kadınlar orduya katılmak konusunda kendi kararını verebilir diye. Pentagon eleştirilere saygı gösterir ama işine bakar.

Afganistan ‘dan çekilme kararlarına eski ordu mensuplarından çok çeşitli yorumlar yapılıyor. Her akşam, televizyonlarda, bir zamanlar omuzları kalabalık, otoriteleri tartışılmaz günler geçiren eski tüfekler, ardı ardına konuyu değerlendiriyorlar.

Jack Keane bunlardan biri. Emekli 4 yıldızlı General, Beyaz Saray ‘ın Afganistan ‘ı Taliban’a terketmesini ağır dille eleştirenlerden. “Dünya daha tehlikeli bir hale gelecek” dedi. Biden ‘ın çekilme planını “Utanılacak ve Hastalıklı” olarak niteledi.

Maalesef sayın emekli Generalin bu kızgınlığı ve eleştirileri sadece vatansever duygularla yaptığını düşünmek zor. Kendisi, en büyük silah üreticilerinden General Dynamics ‘in Yönetim Kurulunda idi. Şimdi ise, ordunun zırhlı araçları meşhur Humvee ‘leri üreten AM General ‘ın başkanı. Bu detaylardan televizyonlarda ne kendisi ne de programın yöneticisi bahsetmeyi unutuyor galiba.

Tabii sayın emekli general Jack Keane bu konuda yalnız değil. Neredeyse onlarca Savunma Sanayii Müteahhitleri ikili sıralar halinde televizyonları, radyoları ve sosyal medyayı abluka altına almış durumda. Kuşatma konusunu iyi bildiklerinden olsa gerek. Diğer isimler arasında eski Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice, Hava Kuvvetlerinden sorumlu Devlet Bakanı Richard Haas ki bu beyefendi Colin Powell ‘ın danışmanı olarak çalışmıştı. Bu kitle özellikle son 20 yılda olağanüstü varlıklara kavuştular.

Diğer bir TV konuğu, Emekli 4 Yıldızlı General David Petraeus, büyük bir Siber Güvenlik firmasının Yönetim Kurulundadır ve KKR and Co. Firmasının ortağıdır. KKR geçenlerde Uzay Sanayii Üreticisi Novaria Grubu satın aldı. Bu beyefendi de, bütün vatansever ve duygusal hisleriyle Afganistan Çekilmesini “Dunkirk Moment” yani Dunkirk Anları na benzetti.

Benzeri çıkışı bir de CNN ‘de John King ‘in programına çıkan eski Savunma Bakanı Leon Panetta yaptı ve çekilmeyi aynı “Domuzlar Körfezi” ayıbına benzetti ve “Bay of Pigs Moment for America” dedi.

Eski senatör Kelly Ayotte hanım da dünyayı uyarmak görevini üstlenmiş. Diyor ki “Afganistanı terk etmek bir istihbarat hatasıdır ve Al Qaeda ve Isis in serbestçe yeniden güçlenmesi ve 24 aya kadar Amerikan vatanı için tehlike haline gelmesi anlamını taşır ve Çin ve Rusya gibi ülkelerin “Amerika artık süper güç değildir” söylemini güçlendirir”. Kelly hanım BAE Systems Inc. Şirketinin Yönetim Kurulunda. Afganistan işgali boyunca dev savunma kontratları yapan şirket. Arasında 2.7 Milyar Dolarlık ve Afganistan’da kullanılmak üzere geliştirilen “İleri Teknoloji Tam İsabetli Öldürme Silahları” nın da bulunduğu nice kontratlar.

Bu örnekleri, bir çok haber kaynağından alarak çoğaltmak mümkün. Ama bize ne anlatıyor bu durum ?

Durum şu; Savunma Bütçesinden bol miktarda para almaya hız veren silah üreticilerinin, savaşların sürmesi için verdiği çaba, bu söylemlerini rahatça halk ile paylaşabildikleri televizyonlar, yazılı basın, çevrimiçi siteler ve benzeri mecralar, halkın askerlere güvenini kullanmaya çalışan silah satıcısı eski tüfeklerin manipülatif demeçleri ve tespitleri arasındaki çirkin bağlantılar.

Amerikan halkına bundan daha dürüst askerler lazım. Askerin hizmet ettiği konu birkaç şirketin para kazanması için savaşmak olunca her şey bozuluyor. Dünya bozuluyor. Halk eziliyor. Küçük ve korunmasız sessiz yığınlar çığlık atıyor ama duyabilenin gücü korumaya yetmiyor.

Madalyalarını, rütbe şeritlerini söküp atan Amerikan Askerlerinin bir videosu geldi. Ne kadar gerçektir bilemeyiz ama bu askerler, bir meydanda toplanmış halka hgitaben Irak, Afganistan ve Filistin’li kardeşlerinden özür diliyorlar. Ve dönüp, mezarlığa benzeyen bir yere madalyalarını, rütbelerini söküp atıyorlar.

Yazık değil mi, ulvi amaçlarla silah donandığına inandırılmış, vatan görevi yaptığını sanan bu emir kulu insanlara ?

Her gün John Lennon ‘un “Imagine” yani “Hayal Et” şarkısının sözlerini hatırlar olduk. Savaşların olmadığı bir dünya…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.