Amerikalılar neden anti Rus ? – Aytaç D. Erenler

Shape Image One
Amerikalılar neden anti Rus ? – Aytaç D. Erenler

Amerikalılar neden anti Rus ?

Amerikan ve Avrupa parasıyla fonlanan Ukrayna / Rus savaşı, öyle bir hale geldi ki, Afganistanda harcanan para sıradan kaldı. Zelensky sadece günlük hayatı sürdürebilmek için 5 Milyar Dolar talep etti. Hükümetin giderleri için yıllık 60 Milyar Dolar demek. Tabii bu talep Amerika ve Avrupa nın ayırdığı 100 milyar dolara ek olarak yapılıyor.

Bir çok Amerikalının, Ruslar hakkında yoğun negatif duygular beslemesi, hep kafamı kurcalamıştır. Aslında bu nefret bu kitlenin kendi askeri tarihlerini bilmemelerinden kaynaklanır. Hitleri bitirirken Rusların ödediği ağır bedeli pek fazla yazmaz, çizmez ve bilmezler. Hatta, ne yazık ki bir çok Amerikalı aslında II. Dünya Savaşında taraflar kimlerdi bilmez ve feci bir çatışmayı Amerikan müdahelesinin bitirdiğini düşünür.

Amerikan halkının çoğunun kalbi temizdir. Hinlik bilmez. Aslında hepsi mazlumun yanında olmayı ve gerçekten yardımcı olmayı ister. Ama son 80 yılda öyle Amerikalı politikacılar sahne aldı ki, berbat amaçlar taşıyan ve yüzbinlerce, belki milyonlarca sivilin öldürüldüğü, hayatlarının perişan edildiği savaşlar organize ettiler. Ve halkın desteğini almak için onların bu “mazlumun yanında olmak, yardımcı olmak” konusundaki zaaflarını kullandılar. Bütün bu kan dökülüşü “Demokrasi ve Özgürlük” başlıklarının paravanı arkasına saklandı.

Bence Afganlara, Iraklılara, Vietnamlılara, Kamboçyalılara, Laos, Panama, Somali, Balkanlar, Libya ve Suriyelilere, halklara sorun Amerikan Yardımından ne anlıyorsunuz? diye. Emin olun çok farklı yorumlar duyacaksınız. Ve bu yorumlarin hiçbiri halka söylenen ile uyuşmayacak.

Amerikan halkı ise eğitim sisteminin yetersizliğnden ve Hollywood denen muhteşem propaganda makinesinin etkisiyle, gerçeklerden uzak bir durumda, II. Dünya Savaşında da Rusların çok az etkisi olduğunu düşünür. Yayın organlarının da çoğu yönetim kurullarında Askeri Endüstri Kompleksinin (Military Industry Complex) elemanlarına sandalye verdiğini önceki bir yazımda detaylı aktarmıştım. Tarafsız bilgi almak çok zor artık.

Bu noktada Amerikalılar için II. Dünya Savaşının en kanlı 5 çatışmasını hatırlayalım ;

 1. Normandiya Çıkartması, 6 Haziran ile 25 Ağustos 1944 arası. ABD 29,000 askerini kaybetti.
 2. Bulge Çatışması, 16 Aralık 1944 – 28 Ocak 1945. Kayıp 19.276 asker
 3. Merkezi Avrupa Çatışması, Mart 22 _ Mayıs 8 1945. Kayıp 15.009 asker
 4. Okinawa Savaşı, 1 Nisan _ 22 Haziran 1945 ve Amerikan asker kaybı 14,000 ila 20,000 arası
 5. Filipinler Savaşı, 8 Aralık 1941 _ 6 Mayıs 1942 yaklaşık 13,000 ABD askeri kayıp

Bu yazının anlam kazanması için sizlere 5 tane de Rus Çatışması ve Rus Asker kaybı bilgisi aktarıyorum ve unutmayın Ruslar bu çatışmalarda sadece Almanlarla savaştı.

 1. Leningrad Çatışması, 8 Eylül 1941 _ 27 Ocak 1944, 1,017,881 ölü
 2. Moskova Çatışması, 2 Ekim 1941 _ 7 Ocak 1942,          653,924 ölü
 3. Barbarossa Operasyonu, 22 Haziran 1941 _ 5 Aralık 1941, Rus kaybı 566,852
 4. Stalingrad Savaşı, 23 Ağustos 1942 _ 2 Şubat 1943, Rus kaybı 478,741 asker
 5. Kursk Çatışması, 5 Temmuz _ 23 Ağustos 1943, 432,317  asker

Daha iyi anlaşılması için şöyle söyleyelim, Amerikanın II. Dünya Savaşı toplam kaybı, Kuzey Afrika, Avrupa ve Pasifiklerde 472,000. Yani Amerikalıların tüm II. Dünya Savaşı kaybından fazlasını her çatışmada yaşadı Ruslar.

İngiltere ve Amerikanın, iki tarafın da iyice yıpranmasını izlediği ve herkesin çok dayanamazlar dediği sırada, Ruslar muhteşem savaş makinesi Nazileri inançla yendiler. Kayıplar her Rus ailesinin bir ferdini içeriyordu. Her yıl Mayıs ayında Ruslar bu günü anarlar.

Ukrayna demokratik yollarla seçilmiş başkanını, İngiliz Amerikan işbirliği ile yapılan bir ihtilal ile devirdi. Aslında 2014 teki bu olayla zaten Ukrayna NATO nun bir parçası haline geldi.

Rus halkı, sınırlarındaki tehditin nelere yol açtığını daha önce yaşadı. Bir kere daha bunu yaşamak istemiyorlar ve bu gelişmeden korkuyorlar. Bu yüzden Putin e müthiş bir destek var.

 1. Dünya Savaşı üzerinden 78 yıl geçti. O günden beri Ruslar değil Amerikalılar dış ülkelerde bitmez tükenmez askeri operasyonlar yapıyor.

Amacımız ve dileğimiz Amerikan halkının artık anlamsız ve mantıksız savaşlara çocuklarını yollamaya dur demesi. Dış Politikalarını yeniden ve acilen masaya yatırmaları gerek. Gerçek olmayan nedenlere dayandırılan ve amacı tamamen farklı olan savaşlarda, yabancı topraklarda iyi kalpli halk çocuklarının ölmemesi.

Amerikada dünyanın en ileri zekaları, düşünce kuruluşları, teknik dehalar da var.  Bu insanlar, yukarda önerdiğim önlemlerin alınması için kararların alınabileceği iç düzenlemelerin yapılması için acilen harekete geçmeli ve yarın değil bugün hazırlıklara başlamalı. Umudumuz dünya barışı için yol kat etmek.

 

Aytaç D. Erenler