RUS BASININDAN HABERLER

Shape Image One

İlgili yazı Rusya basınından derlenmiş geçtiğimiz hafta haberlerinden oluşmaktadır. DPE herhangi bir şekilde ilgili yazılara taraf değildir.

Saparmyrat TUVAKBAYEV

            21 Şubat 2022

RUS ORDUSU, SINIRI GEÇEN İKİ UKRAYNALI PİYADE SAVAŞ ARACINI İMHA ETTİ

         Güney Askeri Bölgesi basın servisinin bildirdiğine göre, Rus ordusu ve sınır muhafızları, Ukrayna topraklarından bir grup sabotajcı tarafından devlet sınırının ihlal edilmesini engelledi. Olay, saat 06:00 sıralarında Rostov bölgesindeki Mityakinskaya köyü yakınlarında meydana geldi.

         Rus Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, çatışma sırasında, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait olan iki piyade savaş aracı, sabotajcıları tahliye etmek için Rusya topraklarına girdi. Her iki araç da hasara uğratıldı. Grubun beş üyesi öldürüldü; Rus ordusunda can kaybı olmadı. Bilgi FSB Halkla İlişkiler Merkezi tarafından doğrulandı.

         Rostov bölgesinde sabah saatlerinde bir top mermisinin ateşi sonucunda sınır servis noktası imha edildi, can kaybı yaşanmadı. Özerkliğini ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde Ukrayna’nın işgal tehdidi nedeniyle kadınlar, çocuklar ve yaşlılar Rus bölgelerine tahliye edilmeye başlandı. Genel seferberlik ilan edildi.


            21 Şubat 2022

MEDVEDEV, DONBASS’IN DURUMUNU 2008 OLAYLARI İLE KIYASLADI

         Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Donbass’taki mevcut durumun, 2008 yılında yaşanan Güney Osetya ve Abhazya’nın tanınması ile ilgili durumdan daha karmaşık olduğunu söyledi.

          Güney Osetya ve Abhazya’yı uluslararası hukukun bağımsız özneleri olarak tanımakta zor bir karar vermek durumunda kaldığını açıkladı. Bunun, bu topraklarda yaşayan yüzbinlerce insanın hayatını kurtarmaya yardımcı olduğunu ve Rusya’ya bu şekilde davranılmaması gerektiği konusunda NATO ve birçok Avrupa ülkesine ders olduğunu sözlerine ekledi.

         D. Medvedev: “Bugün durum çok daha karmaşık, bazı açılardan belki daha da basit. Açıklıyorum. Daha zor, çünkü potansiyel çatışmanın ölçeği 2008’de karşılaştığımızla kıyaslanamaz… Diğer yandan, bazı açılardan bizim için daha kolay, çünkü o zaman tepkinin ne olacağını bilmiyorduk. Ve şimdi ne olacağını biliyoruz, tüm sorunları, tüm zorlukları, tüm spekülatörlerden bize yayınlanan tüm bu yaptırım önerilerini biliyoruz.”


            21 Şubat 2022

VLADİMİR PUTİN’İN 21 ŞUBAT KONUŞMALARINDAN

         Putin: Ukrayna Rusya İçin Sadece Komşu Bir Ülke Değil, Tarihin Bir Parçasıdır

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın Rusya için sadece komşu ülke değil, tarihin bir parçası – yoldaşları ve akrabaları olduğunu söyledi.

         V. Putin: “Ukrayna’nın bizim için sadece komşu ülke olmadığını, kendi tarihimizin, kültürümüzün, manevi alanımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyorum, bunlar sadece meslektaşlarımız, arkadaşlarımız, eski meslektaşlarımız değil, aynı zamanda yoldaşlarımız, aile bağları ile bizimle bağlantılı insanlarımız, akrabalarımızdır.”

         Putin, Lenin’in Devlet İnşası İlkelerini Hatalı Olarak Nitelendirdi

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Leninist ilkelerinde devlet inşasının bir hatadan çok daha kötü olduğunu, SSCB’nin çöküşünden sonra bunun bariz hale geldiğini söyledi.

         V. Putin: “Rusya ve içinde yer alan halkların kaderi açısından, Leninist devlet inşası ilkelerinin sadece bir hata olmadığı göründü. Bu, nasıl söylenir, bir hatadan çok daha kötüydü. 1991’de SSCB’nin çöküşünden sonra, bu tamamen bariz hale geldi.” dedi.

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1917 devriminden sonra Bolşeviklerin ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak istediklerini, Brest-Litovsk Antlaşması ve milliyetçilerin her türlü isteğinin yerine getirilmesi de dahil olmak üzere her yola başvurduklarını söyledi.

         V. Putin: “Devrimden sonra Bolşeviklerin ana görevi, ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmaktı, ne pahasına olursa olsun. Bunun uğruna her yola başvurdular: Kayzer Almanya ve müttefiklerinin askeri ve ekonomik açıdan zor durumda olduğu ve Birinci Dünya Savaşı’nın sonucunun gerçekte kötü olduğu bir zamanda, Brest Barışı’nın aşağılayıcı koşullarını kaçınılmaz bir sonuç olarak, ülke içindeki milliyetçilerin her türlü ihtiyacını, isteklerini karşılamaya gittiler.”

         Başkan Putin, Ukrayna’ya Gerçek Bir Dekomünizasyon Göstermeye Hazır Olduğunu Duyurdu

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, televizyonda yayınlanan bir konuşmada, ülkenin Ukrayna’ya gerçek dekomünizasyonun neye benzediğini göstermeye hazır olduğunu duyurdu.

         Vladimir Putin, komşu ülkelerde “dekomünizasyon” diyerek Lenin’in anıtlarının yıkıldığını söyledi.

         V. Putin: “Dekomünizasyon mu istiyorsunuz? Tamamdır, bu bizim tamamen işimize gelir. Ancak dedikleri gibi, yarı yolda durmamalıdır. Ukrayna için gerçek bir dekomünizasyonun ne anlama geldiğini göstermeye hazırız.”

         Putin: Ukrayna’da İktidarı Ele Geçiren Radikaller Terör Örgütledi

         Vladimir Putin, Rusya’nın 2014’te Odessa’da barışçıl bir mitinge katılanların öldürülmesinden sorumlu olanları cezalandıracağını söyledi.

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin televizyonda yayınlanan bir konuşmada, Odessa’daki barışçıl bir mitinge katılanların vahşice öldürülmesinden sorumlu olanları cezalandırmak için Moskova’nın her şeyi yapacağını söyledi.

         V. Putin, Ukrayna’da iktidarı ele geçiren radikallerin, anayasaya aykırı eylemlere karşı çıkanlara zulüm ve gerçek terör düzenlediğini ifade etti. Muhalifler arasında bazı politikacılar, gazeteciler ve devlet adamlarının olduğunu, onların zorbalık ve alenen tahkirle yüzleşmek zorunda kaldığını dile getirdi.

         Cumhurbaşkanı, aynı zamanda, Ukrayna şehirlerinin bir dizi şatafatlı ve cezasız cinayetle bir pogrom ve şiddet dalgası altında kaldığını vurguladı.

         V. Putin: “Ukrayna şehirleri bir pogrom ve şiddet dalgası, şatafatlı ve cezasız cinayetler altında kaldı. Barışçıl bir protestoya katılanların Sendikalar Evi’nde vahşice öldürüldüğü, diri diri yakıldığı Odessa’daki korkunç trajediyi ürpermeksizin hatırlamak imkânsızdır. Bu vahşeti yapan suçlular cezalandırılmadı, kimse onları aramıyor ama isimlerini biliyoruz ve onları cezalandırmak için her şeyi yapacağız: onları bulacağız ve mahkemeye teslim edeceğiz.”

         2014 yılında Ukrayna’da yaşanan darbeden sonra, Maidan karşıtı eylemciler protesto işareti olarak Odessa’daki Kulikovo sahasında bir çadır kampı kurdular. 2 Mayıs öğleden sonra Grek meydanında, bir yanda Maidan karşıtı aktivistler ile diğer yanda Harkov ve Odessa’dan futbol ultraları ve ayrıca Euromaidan katılımcıları arasında kavga başladı. Çatışma, çadır kentin yıkılmasına yol açtı, ayrıca, “Maidan karşıtı” temsilcilerin sığındığı Sendikalar Evi ateşe verildi. O gün 48 kişi trajedi kurbanı oldu ve bunlardan 10’u yanan bir binanın penceresinden düştü, 32’si yanıklardan ve karbon monoksit zehirlenmesi sonucu öldü. Bunun sonucunda 250’den fazla kişi de yaralandı.

         Putin: Abd, Rusya Karşıtı Politikayı Yürütmek İçin Ukrayna Ve Gürcistan’ı Kullandı

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Ukrayna ve Gürcistan’ın gelecekte NATO’ya girmesine ilişkin kararı öne sürdüğünü ve bu ülkeleri Rus karşıtı bir politika izlemek için kullandığını söyledi.

         Putin, Salı günü yaptığı konuşmada, “Hatırlatıyorum, Nisan 2008’de, Kuzey Atlantik İttifakı’nın Bükreş zirvesinde ABD, Ukrayna’nın ve bu arada Gürcistan’ın NATO üyesi olacağı kararını öne sürdü.” ifadelerinde bulundu.

                Putin, ABD’nin birçok Avrupalı ​​müttefiki, böyle bir olasılığın tüm risklerinin farkında olduğunu, ancak “büyük ortağın” iradesiyle uzlaşmak zorunda kaldığını açıkladı.

         Putin, “Amerikalılar onları sadece belirgin bir Rus karşıtı politika yürütmek için kullandılar” dedi.

         Putin, Rusya’nın Güvenlik Garantisi Önerilerinin Reddedildiğini Söyledi

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Avrupa güvenliğini garanti etme önerisinin hemen reddedildiğini söyledi.

         V. Putin: “Rusya her zaman en zor sorunların siyasi ve diplomatik yöntemlerle müzakere masasında çözülmesini savundu ve savunmaktadır. Bölgesel küresel sorumluluk için muazzam sorumluluğumuzun farkındayız. Daha 2008 yılında Rusya, bir Avrupa güvenlik anlaşması imzalamak için girişimde bulundu. Bunun anlamı, Avrupa-Atlantik’teki tek bir devletin veya tek bir uluslararası örgütün, başkalarının güvenliği pahasına güvenliğini gerçekleştiremeyeceğinde yatmaktaydı.”

         Rusya Devlet Başkanı, “Ancak teklifimiz hemen reddedildi, diyorlar ki, Rusya’nın NATO’nun faaliyetlerini sınırlandırmasına izin verilemez. Ayrıca bize doğrudan sadece Kuzey Atlantik İttifakı üyelerinin yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantileri olabileceği söylendi.”

         Putin: Rusya’nın Güvenliği İçin Misilleme Önlemleri Almaya Hakkı Var

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın egemenliğinden, ulusal çıkarlarından ve değerlerinden asla ödün vermeyeceğini ve güvenliği için misilleme önlemleri almaya mutlak hakkı olduğunu söyledi.

         Vladimir Putin: “Egemenliğimizden, ulusal çıkarlarımızdan ve değerlerimizden asla ödün vermeyeceğiz. Açıkça ve doğrudan şunu söylemek isterim: Mevcut durumda, temel konularda eşit diyalog önerilerimiz ABD ve NATO tarafından cevapsız kalırken, ülkemize yönelik tehditlerin seviyesi önemli ölçüde artarken, Rusya kendi güvenliğini sağlamak için misillemede bulunma hakkına mutlak sahiptir.”

         Putin, “Tam olarak yapacağımız şey budur” dedi.


            23 Şubat 2022

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, WASHİNGTON’A ABD YAPTIRIMLARINA ÖLÇÜLÜ VE HASSAS BİR YANIT SÖZÜ VERDİ

         Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Moskova’nın ABD Başkanı Joe Biden tarafından uygulanan yeni yaptırımlara tepkisinin güçlü ve hassas olacağını söyledi.

         Dışişleri Bakanlığı, “Şüphesiz ki – yaptırımlara mutlaka simetrik olmayan, ancak doğrulanmış ve Amerikan tarafı için hassas olan güçlü bir yanıt verilecektir.”

         ABD, arifesinde Ukrayna çevresindeki durum nedeniyle sayısız yan kuruluşu, egemen borcu ve ülkenin beş “elit temsilcisi” olan VEB ve Promsvyazbank’a karşı ilk yaptırımları açıkladı. Ayrıca, bağımsızlığı Rusya tarafından tanınan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile Amerikalıların ticaret, yatırım ve finansal işlemler yapması yasaklandı. 21 Şubat’ta, Vladimir Putin televizyonda yaptığı bir konuşmada, Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin egemenliğini derhal tanımanın gerekli olduğunu düşündüğünü söyledi ve ilgili kararnameleri imzaladı. Ayrıca cumhuriyetlerde barışın sağlanması talimatını da verdi. V. Putin, kan dökme, şiddet ve kanunsuzluk yoluna girenler, Donbass’taki çatışmaya askeri çözüm dışında başka bir çözüm tanımadıkları için böyle bir karar verdiğini dile getirdi.

         Bir gün önce Federasyon Konseyi, Putin’e Rus Silahlı Kuvvetlerini yurtdışında kullanma izni verdi. Parlamentonun üst kanadının başkanı Valentina Matviyenko’ya göre Moskova, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin topraklarında barış ve istikrarı korumayı amaçlayan bir barış gücü olacağı gerçeğinden hareket ediyor.


            23 Şubat 2022

VLADİMİR PUTİN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİ

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kremlin’in internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Rusya’nın Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerini tanımasından sonraki durumu görüşüldü.

         Kremlin basın servisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesinde Rusya Federasyonu’nun güvenliği için uzun vadeli yasal garantilerin geliştirilmesine değinildiğini bildirdi.

         Putin, cumhuriyetleri tanıma kararının Ukrayna’nın Donbass’taki saldırganlığı ve Kiev’in Minsk anlaşmalarına uymayı reddetmesi bağlamında verildiğini vurguladı. Recep Tayyip Erdoğan bu konudaki bilinen görüşlerini sundu.

         Recep Tayyip Erdoğan daha önce, Donbass cumhuriyetlerinin tanınması Minsk anlaşmalarına aykırı olmasından dolayı, Ankara’nın Rusya’nın Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıma kararına katılmadığını bildirdi.

         Türkiye’nin bu iki ülke arasındaki ihtilaf nedeniyle Rusya veya Ukrayna ile ilişkilerini bırakmayacağını da açıkladı.


            24 Şubat 2022

PUTİN: RUSYA’YA YÖNELİK HER TÜRLÜ SALDIRGANLIK BOZGUNA UĞRAYACAKTIR

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ruslara hitaben yaptığı konuşmada, modern Rusya’nın SSCB’nin çöküşünden sonra dünyanın en güçlü ülkesi olduğunu ve herhangi bir saldırganlığın bozguna uğrayacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyledi.

         V. Putin: “SSCB’nin çöküşünden ve potansiyelinin önemli bir bölümünün kaybından sonra, modern Rusya dünyanın en güçlü nükleer güçlerinden biridir ve ayrıca en yeni silah türlerinde belirli avantajlara sahiptir.”

         Ayrıca, Rusya Federasyonu’na yapılacak bir saldırının saldırganın yenilgisine yol açacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini dile getirdi.


            24 Şubat 2022

PUTİN: DÖKÜLEN KANDAN KİEV REJİMİ SORUMLUDUR

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dökülen kanın tüm sorumluluğunun Ukrayna’daki iktidar rejiminin vicdanında olacağını söyledi.

         Vladimir Putin Rus halkına ve Ukrayna ordusuna hitaben yaptığı konuşmada: “Bir kez daha ısrarla vurguluyorum: olası kan dökülmesinin tüm sorumluluğu tamamen ve tümüyle Ukrayna topraklarında hüküm süren rejimin vicdanında olacaktır.” dedi.

         Vladimir Putin, Donbass’ta özel bir askeri operasyon kararı aldığını duyurdu. Televizyonda Ruslara hitaben yaptığı konuşmada, koşulların Rusya’nın kararlı ve acil eylem gerektirdiğini, Donbass Halk Cumhuriyetlerinin yardım talebiyle Rusya’ya müracaat ettiğini açıkladı.

         V. Putin: “Bu bağlamda, BM Şartı’nın 51. Maddesi, 7. bölümü uyarınca, Federasyon Konseyi’nin onayı ile ve Federal Meclis tarafından onaylanan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile dostluk ve karşılıklı yardım anlaşmaları uyarınca, Özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim.”


            24 Şubat 2022

SERGEY LAVROV VE ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI GÜVENLİĞİN BÖLÜNMEZLİĞİ İLKESİNİ GÖRÜŞTÜ

         Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Perşembe günü yaptıkları telefon görüşmesinde güvenliğin bölünmezliği ilkesine saygı gösterilmesinin önemini vurguladı.

         Rusya Dışişleri Bakanlığı belgesinde, “Rusya ve Çin’in tüm ülkelerin güvenliğin bölünmezliği ilkesine saygı duyması gerektiği konusunda ısrar ettiği vurgulanıyor.”

         Görüşmede taraflar, bu yıl 4 Şubat’ta gerçekleştirilen Rusya-Çin zirvesi toplantısındaki anlaşmaların uygulanması konusunu da ele aldı. Lavrov, muhatabını Pekin’deki Kış Olimpiyat Oyunlarının başarılı bir şekilde düzenlenmesinden dolayı tebrik etti.


            24 Şubat 2022

PUTİN, DONBASS’TAKİ HAREKÂTIN NEDENİNİ AÇIKLADI

         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iş dünyası ile yaptığı görüşmede, özel harekâtın nedenini şöyle açıkladı: Rusya’ya aksini yapma şansı bırakmadılar.

         Vladimir Putin: “Başka türlü yapma şansı bırakmadılar. Güvenlik risklerimizde, başka yollarla müdahale edilmesi imkânsız hale geldi. Tüm denemeler boşuna çıktı.” dedi.

         Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Rus Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna şehirlerine füze, hava veya topçu saldırısı yapmayacağını bildirdi. RIA Novosti haber ajansın aktardığına göre, askeri altyapı, hava savunma tesisleri, askeri hava limanları, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin havacılığı yüksek hassasiyetli silahlarla devre dışı bırakılmakta. Savunma Bakanlığı, hiçbir şeyin sivil nüfusu tehdit etmediğini açıkladı.


            25 Şubat 2022

KADİROV: ÇEÇENİSTAN’DAN GELEN GÖNÜLLÜ GÜVENLİK GÜÇLERİ HER TÜRLÜ ÖZEL HAREKÂTI GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR

         Çeçenistan başkanı Ramzan Kadirov, Çeçenistan’ın güvenlik güçlerini konuşlandırmadığını, cumhurbaşkanı tarafından belirlenen görevleri yerine getirmeleri gereken yerde olduklarını, cumhuriyetten gönüllülerin herhangi bir bölgede herhangi bir özel operasyon yürütmeye hazır olduklarını söyledi.

                Kadirov, Ukrayna’daki durumun arka planında Cuma günü Grozni’de Çeçenistan’ın Kolluk Kuvvetlerinden 10.000’den fazla savaşçıyı bir araya getirdi. Perşembe günü, Ulusal Muhafızların “Güney” taburunun savaşçılarının ormanlık bir alanda toplu bir namaz kıldıkları fotoğraflar cumhuriyet başkanının yardımcısının hesabında yayınlandı.


            26 Şubat 2022

ZAHAROVA: ABD UKRAYNA’DA NEO-NAZİZMİ MİKRONEZYA’NIN YARDIMIYLA SAVUNUYOR

         Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, ABD’nin Ukrayna’daki neo-Nazizmi korumak ve Kiev’deki Nazi rejimini desteklemek için tekrar Mikronezya’ya ihtiyacı olduğunu söyledi.

         Daha önce, bu Pasifik ülkesinin hükümeti tarafından yayılan bir mesajda ve Filipinler’deki Rus Büyükelçiliğine gönderilen bir notta, Mikronezya’nın Ukrayna’daki olaylarla bağlantılı olarak Rusya ile diplomatik ilişkilerini kestiği söylenmişti. Zaharova, Telegram kanalında “Artık ABD’nin Ukrayna’daki neo-Nazizmi korumak ve Kiev’deki Nazi rejimini desteklemek için Mikronezya’ya tekrar ihtiyacı var” dedi. Batı’nın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin “yardım çağrısına yanıt verdiğine dikkat çekti: Mikronezya Federal Devletleri, Rusya ile diplomatik ilişkilerin kesilmesine ilişkin bir not gönderdi.”

         Zaharova: “Peki, ABD, Mikronezya ve Ukrayna ne alaka? Açıklıyorum. Son yıllarda (2014 darbesinden sonra) BM Genel Kurulu’nun Nazizmin yüceltilmesine, neo-Nazizm’e ve gerilimi tırmandırmaya katkıda bulunan modern ırkçılık biçimleri, ırk ayrımcılığı, yabancı düşmanlığı ve bunlara bağlı hoşgörüsüzlük gibi diğer uygulamalara karşı mücadeleye ilişkin kararının kabul edilmesine sürekli olarak karşı oy verenler sadece Washington ve Kiev’dir. Bazen geçici yol arkadaşları da onlara katılıyordu, ancak BM sahasındaki anti-faşist girişimlere muhalefetin bel kemiğini oluşturan ABD ve Ukrayna oldu.”

         Mikronezya’nın ABD, Japonya ve Marshall Adaları ile birlikte 2005 ve 2006’da karar ilk kez sunulduğunda “hayır” oyu veren ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti.


            26 Şubat 2022

ZELENSKİY, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI İLE PETROL TEDARİKİNİ KONUŞTU

         Ukrayna Devlet Başkanı Azerbaycan Cumhurbaşkanına ülkedeki petrol ve petrol ürünlerinin kıtlığını anlattı. İlham Aliyev ile görüşmenin sonuçları hakkında Zelenskiy, “Hiçbir şey kolay değil, ama şimdi her şey olacak” ifadelerinde bulundu.

         Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Azerbaycan’ın petrol ve petrol ürünleri tedariki gibi yardımlarda bulunduğunu duyurdu. Ukrayna lideri bunu Telegram’da yayınlanan mesajında belirtti.

         Zelenskiy: “Ukrayna’nın yakın dostu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Haydaroviç Aliyev. Kendisiyle ülkemizin petrol ve petrol ürünlerinin eksik olduğu gerçeğini konuştum. Hiçbir şey kolay değil, ama şimdi her şey olacak.”

         Aliyev’in Ukrayna’ya ne zaman, hangi miktarda petrol tedarik etmeyi kabul ettiğini veya hâlihazırda tedarik ettiğini belirtmedi. Azerbaycan cumhurbaşkanı daha sonra Twitter hesabında Ukrayna’ya ilaç ve sağlık ürünleri gönderdiğini belirtti.

         Zelenskiy, 26 Şubat’ta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dâhil olmak üzere dış ülkelerin liderleriyle telefon konuşması gerçekleştirdiğini söyledi. Zelenskiy, Devlet Başkanlarının ona, Vladimir Putin ile bir anlaşma için müzakereler düzenlemeyi teklif ettiğini açıkladı. Zelenskiy ayrıca BM Genel Sekreteri António Guterres’ten Rusya’nın Ukrayna’yı askerden arındırma operasyonunu “Ukrayna halkının soykırımı” olarak ilan etmesini istediğini dile getirdi.

         26 Şubat Cumartesi günü Alman makamları, Rus birliklerine karşı korunmak için Ukrayna’ya 1000 tanksavar füzesi ve 500 Stinger göndereceklerini duyurdu.


            27 Şubat 2022

LUKAŞENKO, UKRAYNA MAKAMLARINA SESLENDİ

         Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, Kiev makamlarını Ukrayna devletinin korunması için müzakere masasına oturmaya çağırdı.

         Lukaşenko gazetecilere verdiği demeçte, Ukraynalı seçkinlerin temsilcilerinin bir gün önce kendisiyle temasa geçtiğini ve Moskova ile Kiev arasında arabuluculuk talebinde bulunduğunu söyledi.

         Belarus liderinin açıklamalarına göre, Ukraynalılarla yaptığı bir konuşmada onlara Rus tarafının tüm koşullarını sıraladı. Lukaşenko, Kiev’in başta tüm maddelerini kabul ettiğini ancak daha sonra reddettiğini de sözlerine ekledi.

         Ukrayna’da Belarus vatandaşlarına yönelik kovuşturma ve zulüm mesajlarına öfkelendi. Belarus devlet başkanı, Kiev’in bu tür eylemleri, vatandaşlarını savunmak için “Minsk’i özel bir operasyona” ittiğini ifade etti.

         Belarus Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da Belarus askeri, silah veya mühimmat bulunmadığını kaydetti.

         Lukaşenko, Ukrayna’daki gerginliğin başlangıcında, Kiev güvenlik güçlerinin sınır yakınlarına birkaç füze taburu yerleştirmesinden dolayı Belarus’un güneyine “iki-üç füze saldırısı” olduğunu kaydetti.

         Belarus Cumhurbaşkanı ayrıca Volodimir Zelenski’nin “Belaruslulara referandumda doğru seçimi yapmalarını tavsiye edecek hiçbir nedenin olmadığını” kaydetti. Lukaşenko, Zelenski’ye kendi ülkesinde olup bitenlerden sorumlu olması gerektiğini duyurdu.

                   KAYNAKLAR

            Belarus Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi, https://president.gov.by/ru

            Ukrayna Savunma Bakanlığı resmi internet sitesi, https://www.mil.gov.ua/

            TASS Haber Ajansı, https://tass.ru/

            RIA Novosti Haber Ajansı, https://ria.ru/

            Radio Sputnik internet sitesi, https://radiosputnik.ria.ru/             RBK Media Holding, https://www.rbc.ru/?utm_source=amp_logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.