15-16 TEMMUZ TAŞKENT KONFERANSI

Shape Image One
15-16 TEMMUZ TAŞKENT KONFERANSI

Başkanımız Prof. Dr Hüseyin Bağcı Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından Taşkent ‘te yapılan ve Orta  ve Güney Asya: Bölgesel Bağlantılılık; Sorunlar ve Fırsatlar’’ konulu Uluslararası toplantı için Özbekistan’a gitmiştir. Prof. Bağcı hem yeni açılan Uluslararası Orta Asya Enstitüsü (International Institute for Central Asia) açılışına katılmış hem de Enstitü Başkanı Anvar Nasırov ile iki Enstitü arasında işbirliği olanakları üzerine görüş alışverişinde bulunmuştur.

16 Temmuz da yapılan toplantıda ise Başkanımız bir çok Uluslararası Enstitü Başkanı ile bir araya gelmiş ve görüş alışverişinde bulunmuştur.

Toplantıya çok üst düzey katılım olmuştur. Türkiye’den ise Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu toplantıya katılmış ve Afganistan ve bölgedeki gelişmeler hakkında ilgi ile takip edilen önemli bir  konuşma yapmıştır. Toplantıya Afganistan eski devlet Başkanı Asraf Ghan, Pakistan Başbakanı Imran Khan  ve AB temsilcisi Joseph Borrell katılmıştır. Özbekistan devlet başkanı Savkat Mirzaev ise açılış konuşmasını yapmış ve ilk paneli yönetmiştir.

Konferansın önemli bir bölümünde ise ABD’nin Taliban ile müzakereleri yöneten Özel Temsilci Zhalmay Halilzad ile aynı panelde konuşan Başkanımız Prof. Hüseyin Bağcı, özellikle olası göç sorunları üzerine değinerek, İran’ın sınır güvenliği konusunda işbirliği yapmaları gereğine işaret etmiştir.

Taşkent’teki konferansın yansımaları çok önemli olmuştur. Orada konuşulan bir çok konu ise Afganistan’da ortaya çıkan gelişmeler nedeniyle toplantının zamanlamasının neden önemli olduğunu göstermiştir.

Türkiye ile Özbekistan arasındaki Düşünce Kuruluşları ile yoğun bir işbirliği içine gireceğiz. Başkanımız Prof. Hüseyin Bağcı, Özbekistan’dan Ankara’ya konuşma yapmak ve araştırmalarda bulunmak üzere gelecek akademisyen ve uzmanlar ile iki ülke arasındaki ‘’entelektüel köprü‘’ kurulmasında DPE ‘nin önemli bir rol oynacağını düşünmektedir.

This image has an empty alt attribute; its file name is thumbnail_IMG_9270-1024x768.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.