RUSYA HABERLERİ

Shape Image One

Çeviri: Saparmyrat TUVAKBAYEV

            27 Aralık 2021, 15:35, Saint-Petersburg

Vladimir Putin Konstantinovsk Sarayında Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon ile görüştü

         Vladimir Putin 2020 yılında Avrasya ekonomik Topluluğu bünyesinde ticaret hacminin %15 düştüğünü, bu 2021 yılında ise %45 arttığını söyledi. Tacikistan’ın sadık, güvenilir ve yakın ortaklardan biri olduğunu, endişe ve kaygı yaratan Afganistan sınırındaki güvenlik konusu dâhil olmak üzere tüm konuda işbirliğini geliştirdiğini vurguladı.

         Ayrıca Putin, Tacikistan’ın dıştan gelen herhangi bir tehdide etkili bir şekilde karşı durabilmesi için, Tacikistan Silahlı Kuvvetlerini güçlendirmek amaçlı gereken silah ve savaş araçlarının sevkiyatı yapıldığını söyledi. Tacikistan’daki Rus askeri üssünün bölgenin güvenliği konusunda önemli unsurlardan biri olduğunu belirtti.

         Putin yanı sıra Rus dilinin geliştirilmesi gibi insani konuların önemine dikkat çekti. Rusya’da milyon civarında Tacikistanlıların çalıştığını ve evlerine 2020 yılında 1 milyar 800 bin, 2021 yılında ise pandemide kısıtlanan iş imkânlarından dolayı 1 milyon 700 bine indiğinden söz etti.

         İş imkânı ile ortaya çıkan göç akımı sorusunu, Tacikistan’ın ekonomisini desteklemek için çözeceğini, Rusya’nın sanayi ve ekonomisinin özellikle inşaat sektörü olduğunu, kalifiye ve çalışkan işçilerin öneminden bahsetti.

         Emomali Rahmon Putin’e ve kardeş Rus halkına Yeni Yıl kutlamaları ile söze başladı. Rusya Tacikistan’ın önemli ekonomik ve ticari ortağı olduğunu, ticaret hacminin geçen senekinden %25 yani bir milyar dolardan daha fazla arttığını belirtti.

         Afgan sorununu dikkate alarak uluslararası ve bölgesel sorunları da görüşmeye hazır olduğunu da dile getirdi.

            Kaynak: Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Resmi İnternet Sitesi, http://kremlin.ru/events/president/news/67457 (Erişim Tarihi: 28 Aralık 2021).

            28 Aralık 2021, 13:35, Saint Petersburg

Vladimir Putin Konstantinovsk Sarayında Nursultan Nazarbayev ile görüştü

         Vladimir Putin Avrasya Ekonomik Topluluğu’nun kurulmasında ve bu topluluğun ayağa kalkması için yıllardır hareket gücü olan Nursultan Nazarbayev’e teşekkürlerini sunarak söze başladı.

         Pandemiden dolayı dünyada üretimin düşmesine rağmen, zamanında birlikte düzenlediği mekanizmalar sayesinde iki ülke arasındaki ticaretin etkili bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. 2020 Yılında ekonomide ciddi bir çöküş yaşanmadığını, sadece %4 düşüş olduğunu ama bu sene %30 artış yaşandığını kaydetti.

         Nursultan Nazarbayev Putin’in ekonomi hakkında söylediklerine katıldığını ve tüm bu süreçte 24 milyar dolar rekor seviyesine ulaştığını belirtti. Avrasya Ekonomik Topluluğu’na yeni gözlemci ve ortak üyeler alarak daha da geliştirmek gerektiğini de vurguladı.

         Tüm bu zorlukların yani Kolektif Batının Rusya’ya karşı durmasından dolayı, Putin için nasıl bir güçlü yük olduğunu tahmin ettiğini söyleyerek Kazakistan ve Rusya arasındaki ilişkilerin örnek teşkil ettiğini ifade etti.

         N. Nazarbayev: “Sizinle özel bir ilişki inşa ettik. Umarım yeni cumhurbaşkanı da böyle devam eder, çünkü biz komşuyuz, Allah’ın birbirimize emanetiyiz ve bundan uzaklaşamayız, bu karşılıklı menfaattir.”

         N. Nazarbayev, Bağımsız Devletler Teşkilatı’nın kurucularından tek kendisinin kaldığını ayrıca belirtti.

         N. Nazarbayev: “1991 Yılın Aralık ayında Alma-Ata’da BDT’yi kuranlardan tek kalan benim ve bunun nasıl gerçekleştiğini hatırlıyorum.”

            Kaynak: Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Resmi İnternet Sitesi, http://kremlin.ru/events/president/news/67460 (Erişim Tarihi: 28 Aralık 2021)

            28 Aralık 2021, 15:30, Saint-Petersburg

Vladimir Putin Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile görüştü

         Görüşmede özellikle eğitim, enerji ve dijitalleşme alanı dâhil olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı. Kasım Cömert Tokayev’i gelecek yılın başlarında ziyaret için Rusya’ya davet etti.

            Kaynak: Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı resmi İnternet Sitesi, http://kremlin.ru/events/president/news/67462 (Erişim Tarihi: 29 Aralık 2021).

            24 Aralık 2021, 18:36

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya Federasyonu’nun Lvov Başkonsolosluğu’na yönelik terör eylemiyle ilgili açıklama

         24 Aralık yerel saatle 02.30’da Rusya’nın Lvov Başkonsolosluğu’na yönelik terör eylemi gerçekleştirilmişti. Kimliği belirsiz bir kişi tarafından kurumun giriş yönüne atılan Molotof kokteyli alev alarak yabancı kuruluşun güvenliğini tehdit etti. Çalışanlardan hiçbiri yaralanmadı.

         Rusya Dışişleri Bakanlığı olayı şu şekilde yorumladı: “Ukrayna makamları tarafından gerçekleştirilen bu tehlikeli olay, 1963 Viyana Konsolosluk İlişkileri Sözleşmesi’ni, Diplomatik Temsilciler de dâhil olmak üzere Uluslararası Koruma Altındaki Kişilere Karşı Suçların Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin 1973 Sözleşmesi’ni ve Rusya Federasyonu ile Ukrayna arasındaki 1993 Konsolosluk Sözleşmesi’ni doğrudan ihlal etmektedir.” Ayrıca bunun kabul edilemez bir hareket olduğunu, Ukrayna’da Rus düşmanlığı histerisini ve Rusya Federasyonu’na karşı kin ve düşmanlığı körüklemekten kaynaklandığı belirtti.

         Bu vesileyle, Rusya Başkonsolosluğu, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı bölge ofisine nota gönderdi ve Lvov Ulusal Polis Ana Müdürlüğü başkanına acil önlemler alınmasını, kurumun ve çalışanların güvenliğinin yanı sıra sorumluların aranması ve cezalandırılmasını talep etti. Aynı nota Rusya’nın Kiev Büyükelçiliği’nden Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na da gönderildi.

         Rusya Federasyonu’ndaki Ukrayna Maslahatgüzarı Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Rus diplomatik ve konsolos temsilciliklerinin güvenli bir şekilde çalışabilmesi için Ukrayna tarafının uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi talebini açıkladı ve kararlı itiraz etti.

         Rusya Dışişleri Bakanlığı: “Ukrayna makamlarının uluslararası yasal yükümlülüklerini yerine getirmek, sorumluları tespit etmek ve kovuşturmak için gerekli adımları atacağını ve bu tür olayların tekrarlanmayacağının garantisini vereceğini umuyoruz. Ayrıca, Kiev’in Rus konsolosluk kurumunun uygun güvenliğini sağlama yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle bir özür bekliyoruz.”

            Kaynak: Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi, https://mid.ru/ru/press_service/spokesman/official_statement/1792024/ (Erişim Tarihi: 29 Aralık 2021).

            28 Aralık 2021, 14:50, Saint-Petersburg

Saint-Petersburg’da Bağımsız Devletler Teşkilatı’nın Gayrı Resmi Toplantısı Geçirildi

         Toplantıda Vladimir Putin üye devletlerin başkanlarını bağımsızlığın 30. yıldönümü ile kutlamakla söze başladı. Toplantının ana amaçlarından biri koronavirüs pandemisine karşı ortak bir mücadele olduğunu belirtti.

         Başhekim Anna Popova dünyada ilk kaydedilen aşının “Sputnik-V” olduğunu ve BDT üyelerine aşının üretim teknolojisi verildiğini, fabrikaların kurulduğunu ve aşıların üretilmeye başlandığını belirtti. Anna Popova: “Biyoteknoloji ve sentetik biyolojinin gelişimi, virüsleri ve bakterileri değiştirmek ve oluşturmak için araçların mevcudiyeti de biyolojik güvenlik için risk oluşturmaktadır. Biyoteknolojinin kontrolsüz kullanımı öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir. … Amaç, biyogüvenlik politikasını etkilemek için araçlar oluşturmak, uluslararası yapılara devletlerin topraklarında enfeksiyon salgınlarını araştırma hakkını vermek, biyoteknoloji alanında zorunlu harici potansiyel kontrolleri başlatmaktır.”

         BDT’de biyogüvenliğe karşı tehdidi önleyebilmek için üç unsurdan bahsedildi: Birincisi, bilimsel araştırma, karşılıklı yardım ve teknolojilerin geliştirilmesini amaçlayan birleşik bir bölgesel önlemler sistemi oluşturmaktır. İkincisi, teknoloji ve araştırma bağımsızlığını sağlamak, kendi tesislerini ve laboratuvarlarını oluşturmaktır. Üçüncüsü, kasıtlı nitelikte olanlar da dâhil olmak üzere biyolojik güvenlik risklerini önlemek ve tepki vermek için ortak mekanizmaları güçlendirmektir. Başhekim bunları gerçekleştirebilmek için BDT ülkelerinin avantajlarının olduğundan da bahsetti; Sovyet döneminde kurulmuş güçlü bir sıhhi ve epidemiyolojik hizmet ve bilim, salgın karşıtı çalışmaya ortak yaklaşımlar, benzer bir personel eğitimi sistemi ve ortak iletişim dilinin olduğunu belirtti.

         Ayrıca Başhekim pandeminin sıhhi ve epidemiyolojik hizmetlerinin merkezden uzaklaştırılmasına yönelik Batılı yaklaşımların tutarsızlığını, laboratuvar ağının çöküşünü gösterdiğini açıkladı. 2022’de, sıhhi ve epidemiyolojik nitelikteki acil durumların önlenmesi ve bunlara müdahalede işbirliği anlaşmasının imzalanacağını, BDT ülkelerinin biyolojik ve epidemiyolojik güvenliğin ve bu güvenliği sağlama sisteminin bölünemez olduğunu ifade etti.

         Sonra söze Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhamedov devam etti. Türkmenistan Başkanı, Rusya sayesinde Türkmenistan’da virüsün tespit edilmediğini, “Sputnik V” ve “EpiVakKorona” aşılarını kayıt altına alan ilk ülkelerden biri Türkmenistan olduğunu, yeni “Sputnik Light” aşılarının alınmaya başlandığını ifade etti. Ayrıca, Rusya’nın ikliminin Orta Asya’nınkine göre daha nemli olduğunu, bundan dolayı virüsün genetik şifresinin o bölge nazarda tutularak incelenirse doğru olacağını belirtti.

         Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan’a zor dönemlerde Rusya’nın yardımı için teşekkür etti ve Covid-19’un önünü almak için “Sputnik V”in önemini belirtti. Ayrıca Karaganda şehrinde “Sputnik V”in üretiminin yola koyulduğunu vurguladı.

         Başhekim A. Popova yeni “Omikron” virüsüne yaklaşım, beklentiler ve öngörülerin neler ve nasıl olabileceğini sorusunu yöneltti.

         Başhekim A. Popova “Omikron” virüsünü öğrenmek için Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yabancı uzmanlar, doktorlar ve bilim adamları-virologlar, epidemiyologlar ile 24 saat görevde bulunduklarını, yeni virüsün çok hızlı yayıldığını, bulaşma oranının yüksek olduğunu açıkladı. Ayrıca, hastalığı aşı olmayanların daha da ağır geçirdiğini, aşı olanların ise hafif atlattığını önemle belirtti. Virüsün doğası ne kadar değişse de aynı virüs türünden türediğini, en iyi önlemin öncelikle aşı olmak, sonrasında olabildiği kadar az temas etmek olduğunu dile getirdi. Rusya’nın bu konuda politikasının maksimum kolektif bağışıklık olduğunun vurguladı.

         Vladimir Putin Gamalei Araştırma Enstitüsü ile iletişime geçtiğini ve araştırmaya göre “Sputnik V” Omikronu yüzde yüz etkisizleştirebileceğini ekledi.

         Başhekim A. Popova da “Vektor Viroloji ve Biyoteknoloji Devlet Bilim Merkezi” uzmanlarının “Sputnik” aşısının Omikrona karşı etkili olacağından emin olduklarını söyledi.

         Ayrıca kolektif bağışıklığı olanların %56 oranda olduğunu açıkladı. V. Putin ise bu oranın %90 olması gerektiğini söyledi.

            Kaynak: Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Resmi İnternet Sitesi, http://kremlin.ru/events/president/news/67461 (Erişim Tarihi: 3Ocak 2022).

            29 Aralık 2021, 16:35, Saint-Petersburg

Vladimir Putin Konstantinovsk Sarayında Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko ile görüştü

         Ülkelerin birliği konusunda Alexander Lukaşenko: “Belarus da dâhil olmak üzere Sovyet sonrası cumhuriyetlerin liderlerinin etrafımızdaki durumu çok iyi anladıklarını bir kez daha gördük ve elbette Rusya sayesinde dünya siyasetinin tüm inceliklerini çözdük. Bunlar her zaman Rusya’ya düştü ve hala düşmekte, ama bununla kendi sağlamlığınızı gösterdiniz. Hepimizin, devlet başkanlarının bu davranışı olan bitenleri anlamamıza, ülkelerimizdeki insanların anlamasına, bizim birliğimize yönelik –ben bu konuda deneyimli bir insanım- eğilimin olduğuna, kararları birlikte çözmemize tanıklık etti.

         Birlik Devleti’nin inşası konusunda sizinle son zamanlarda yaptığımız anlaşmalardan bahsettiniz. Belarus ve Rusya hükümetlerinin yasama organlarında anlaşmalarımızı uygulaması gereken gruplar oluşturuldu. Ana hatlarıyla belirttiğimiz çizgilerin özgünlük kazanması için bu yönde çalışıyoruz. Bu doğrultuda çalışıyoruz…

         Bizi boğmaya, boğmaya devam ediyorlar: Beş paket [yaptırım] getirildi, altıncı paketten bahsediyorlar, üstelik bunlar kimsenin ihtiyacı olmayan beyinsiz yaptırımlar. Ve bu yaptırım yılında bir pandemi zemininde ticaret hacmini artırmamız ve GSYİH’mizin büyümesi, uluslararası arenada az da olsa bile, Rusya Federasyonu ve dostlarımızın büyük bir katkısı vardır.”

         Belarus Başkanı ayrıca savunma ve askeri konularda da işbirliğinin geliştirilmesi, genç askerlere yeni savaş teknolojilerinin eğitiminin sağlanmasının devam etmesi konularına değindi.

         Askeri ve sivil uçakları üretiminde işbirliği için teşekkür etti.

            Kaynak: Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Resmi İnternet Sitesi, http://kremlin.ru/events/president/news/67465 (Erişim Tarihi: 3 Ocak 2021).

            30 Aralık 2021, 12:00

Vladimir Putin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yeni Yıl Kutlama Mesajı

         Vladimir Putin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 2022 Yeni Yılı kutlamasında, koronavirüs pandemisi ile ilgili zorluklara rağmen, son zamanlarda başta ticaret olmak üzere, ekonomik, enerji ve askeri-teknik alanlarda Rusya-Türkiye ilişkilerini geliştirmek için çok şey yapıldığını memnuniyetle kaydetti. Rusya Devlet Başkanı, uzayın barışçıl keşfi ve antiviral aşıların üretiminde işbirliğinin iyi perspektiflere sahip olduğunu vurguladı. Ortak çabalarla, bölgesel istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesi adına, Rusya ve Türkiye’nin dost halklarının yararına uluslararası ilişkilerde yakın ortaklığın yanı sıra verimli ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesinin sağlanmasının mümkün olacağına dair güven ifade edildi.

            Kaynak: Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Resmi İnternet Sitesi, http://kremlin.ru/events/president/news/67468 (Erişim Tarihi: 3 Ocak 2021).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.