RUSYA HABERLERİ

Shape Image One
RUSYA HABERLERİ

Saparmyrat TUVAKBAYEV

            10 Ocak 2022, 11:45, Moskova Eyaleti, Novo-Ogaryovo

KGAÖ KOLEKTİF GÜVENLİK KONSEYİ DÖNEM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

         Kazakistan’daki durum ve normalleşmeye yönelik alınan tedbirler üzerine yapılan toplantı, Ermenistan Cumhuriyeti başkanlığında video konferans yoluyla gerçekleştirildi. Toplantıya Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Cömert Tokayev, Kırgızistan Başbakanı Akylbek Japarov, Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü Genel Sekreteri Stanislav Zas da katıldı.

         Kazakistan Cumhurbaşkanı talebi üzerine gerçekleştirilen toplantının açılışını, Kazakistan’daki olaylar sonucuda hayatını kaybedenlerin ve 10 Ocak Kazakistan Ulusal Yas Günü anısına bir dakikalık saygı duruşu ile Nikol Paşinyan gerçekleştirdi.

          Kazakistan Devlet Başkanı Kasım-Cömert Tokayev, KGAÖ Başkanı Nikol Paşinyan’a gereken belgeleri toplamakta çabuk sonuç veren etkili davranışı, Vladimir Putin’e ise KGAÖ Barış Koruma gücünü göndererek sorunu hızlı şekilde çözülmesini sağladığı için teşekkür etti.

         Kasım Cömert Tokayev:

“Aslında bu, KGAÖ barışı koruma potansiyelinin üye devletlerden birinin güvenliğini, istikrarını ve bütünlüğünü sağlamak için fiilen kullanıldığı ilk durumdur. Bizim için sadece askeri değil, her şeyden önce KGAÖ’deki ortaklarımızın manevi desteği de önemlidir. Örgütün tüm üye ülkeleri tek bir cephe halinde hareket etti, Kazakistan’ın çağrısını kararlı bir şekilde destekledi.”

         Kasım-Cömert Tokayev eylemin dış güçler tarafından desteklendiğini bir kez daha vurguladı. Eylemcilerin taleplerinin yerine getirilmesine rağmen, olayın daha da ciddi bir şekilde devam etmesi; Dini radikallerin, suç unsurlarının, haydutların, yağmacıların ortaya çıkması ve onların anayasal düzeni bozmaya, kamu kurumlarını ve hükümeti ele geçirmeye çalışmasının darbe girişimi olduğunu beyan etti. Bu durum hakkında K.-C. Tokayev:

     “Bu, yerel hükümet binalarına, kolluk kuvvetlerine, gözaltı merkezlerine, nezarethanelere, bankalara, TV kulesine ve TV kanallarına eşzamanlı saldırılarla kanıtlanıyor. Havaalanlarına el konuldu, yollar ve demiryolları trafiğe kapatıldı, ambulans ve itfaiye ekiplerinin çalışmaları engellendi.

     Askeri birliklere ve ordu kontrol noktalarına yönelik saldırılar sırasında çeteler silah ve askeri teçhizata el koymaya çalıştı. Alma-Ata ve diğer şehirlerde gerçek çatışmalar yaşandı. Örneğin Alma-Ata şehrinde İçişleri Bakanlığı departmanı binasının etrafındaki çatışma iki gece sürdü. Polis terörist saldırganları püskürttü. Sadece Alma-Ata’da yedi silah deposu ele geçirildi. Bunlar, özel tüfekleri olan keskin nişancılar da dâhil olmak üzere, iyi eğitimli profesyonellerin saldırılarıydı.

     Teröristler, askeri personel ve kolluk kuvvetlerinin üniformalarını giydiler, kendi bağlantılarını kullandılar. Kendilerine canlı kalkan görevi gören isyancıların utanmazca arkasına saklandılar. En az beş kat sayısal üstünlükle, haydutlar polise ve askeri personele saldırdılar, onları acımasızca dövdüler ve iki askeri personelin kafasını kestiler. Hastanelere barbarca saldırılarda bulundular.”

         Stratejik öneme sahip olan Almatı’nın en büyük ekonomik şehir olmasından dolayı isyancıların özellikle bu şehri ele geçirmek için çabalandıklarını söyledi. Saldırganların Almatı’nın ele geçirilmesiyle öncelikle Kazakistan’ın güneyini, daha sonra tüm ülkenin saldırganlar tarafından ele geçirilme ihtimalinin olduğunu açıkladı.  Kontrolü ele almanın çok fazla uğraşa mal olduğunu ifade etti. Olayda toplam 16 askeri teşkilat personeli şehit olduğunu, 1300 kişinin yaralandığını; 1270 işletmenin tahrip edildiğini, 100’den fazla banka ve ticaret merkezinin soyulduğunu; 500’e yaklaşık polis aracının hasara uğradığını ve yakıldığını belirtti. K.-C. Tokayev:

     “Kazakistan, yardım sağlama talebiyle KGAÖ’ye başvurdu. Tam zamanında alınan bir önlemdi. Başkente üç askeri nakliye uçağının geldiğini öğrenen militanlar, cumhurbaşkanlığı konutunu ele geçirme planlarından vazgeçti. Bu bize Alma-Ata’ya ek kuvvet gönderme ve şehri teröristlerden geri alma fırsatı sağladı.”

         Teröristlerin önce barışçıl protestocular olarak gözüküp kolluk kuvvetlerini hatta şehir ahalisini yanıltıya düşürdüğünü, bu olayın tarihe “Almatı Trajedisi” olarak girebileceğini dile getirdi. K.-C. Tokayev:

     “KGAÖ barışı koruma birliğinin misyonunun son derece etkili ve yararlı olduğu açıkça söylenmelidir.”

     “Bizim açımızdan bunun Kazakistan için bir ders olduğunu ama bunun örgütteki tüm ortak devletler için faydalı olacağını düşünüyorum. Bir bilgi boşluğunun hiçbir durumda kışkırtıcı veya kötü niyetli kişiler tarafından doldurulmasına izin verilmemelidir.”

         Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko eylem sırası şehit olan askerlere, polislere ve sivillere Belarus halkı adına taziye dileklerini iletti. Durumun ortaya çıkma sebebini sadece dış faktörler değil, içerden de görülebileceğini söyledi. Bu duruma 2020 yılında Belarus’ta gerçekleşmiş olan mitingi örnek gösterdi. A. Lukaşenko:

     “Yakın çevremizde ve Kazakistan devletinde, Orta Asya’daki Sovyet sonrası cumhuriyetlerin etrafındaki durumu havaya uçurmak isteyen çok sayıda insanın biriktiği anlaşılmalıdır. Geçenlerde buna Afganistan eklendi.”

         Kazakistan’ın sınırları etrafında uluslararası teröristlerin toplandığını, bu büyük problemi Kazakistan ile Kırgızistan’ın birlikte çözmesi gerektiğini söyledi. Eğer bu olaylardan ders alınmazsa bir sonraki hedefin Özbekistan olabileceğini dile getirdi. A. Lukaşenko KGAÖ’nün önemi hakkında şunları söyledi:

     “Bu dersimizden yola çıkarak hem KGAÖ’nün yönetilebilirliğini hem de etki etmeye hazır olduğumuz güçleri geliştirmemiz gerekiyor. Gelecekte bizi ciddi meydan okumalar bekliyor. KGAÖ’yü güçlendirmek, öncelikle barışı koruma potansiyeli olmak üzere tüm bileşenlerini sakince, sistematik olarak oluşturmak gerekir. Hareket kabiliyeti ve eylemlerin verimliliğini korumak çok önemlidir ve bu konuda boş yere, mecazi anlamda, Batı’ya, Amerika’ya veya başka bazı ülkelere bakarak bu yönde çekinmemek gerekir. Etrafımıza keskin bir şekilde bakacağız – boyunlarını çevireceğiz. Bu nedenle, kendi sorunlarımızla ilgilenmemiz ve kendi güvenliğimizi görmemiz gerekir. Onların en ufak bir sorunu olduğunda demokrasiyi düşünmüyorlar, bize bakmıyorlar, kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar. Bunu bizim de göz önünde bulundurmamız gerekir. İlk dakikalarında sert davrandık – sonuç ortada.”

         Ayrıca A. Lukaşenko, Barış Gücünün söylemlerde işgalci olarak gösterilmesine izin verilmemesi gerektiğini önemle vurguladı. A. Lukaşenko:

     “Biz işgalci değiliz, oraya kendi isteğimizle gelmedik – bu koca memleketten sorumlu olan dostumuz kardeşimiz tarafından davet edildik ve bizden talep ettiği desteği sağladık. Bu herkes için bir ders, bu bir emsal – iyi bir emsal.”

         Örgüt çapında siyasi işbirliğinin seviyesini yükseltmek ve uluslararası arenada pozisyonun uyumlaşması gerektiğini ifade etti. Ülkeler üzerinde melez bir etki yaratmanın biçimleri ve yöntemleri niteliksel olarak geliştiğinin, KGAÖ çapında aşırıcılık ve terörizme karşı yeterli önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.

         A. Lukaşenko Tacikistan Cumhurbaşkanı’nın askeri teknolojiyi geliştirmek için yıllardır istediği maddi desteği şimdi alamazsa sonrasında Kazakistan’la aynı duruma düşebileceğini belirtti.

         Konuşmaya Vladimir Putin devam etti. A. Lukaşenko ile mutabık olduğunu, Kazakistan’da barışlı mitingleri fırsat bularak arkasında dışardan ve içerden düzen bozucu güçlerin dâhil olduğunu söyledi. V. Putin bu durum hakkında:

     “Gaz piyasasındaki durum için çıkanlar ayrı kişilerdir ve amaçları ayrıdır, eline silah alıp devlete saldıranlar ise tamamen farklı kişilerdir ve amaçları farklıdır.”

         Protestocuların “Maidan”da olduğu gibi enformasyon ve güç teknolojilerinden aktifçe yararlanıldığını, dışarıda terör kamplarında iyi hazırlanmış haydutların kullanıldığını belirtti.

         İnsanların, vatandaşların cumhurbaşkanı Tokayev’e onları haydutlardan ve teröristlerden korumayı talep ettiklerini dikkate alarak, kardeş Kazakistan halkına kısa bir süre askeri yardımda bulunduklarını, görevleri bitince, birliklerin kuşkusuz Kazakistan sınırlarından çıkarılacağını açıkladı. V. Putin:

     “Barışı koruma gücünü konuşlandırma becerileri, özellikle Rus ordusunun Suriye’de kazandığı deneyimler dikkate alınarak düzenlenen son KGAÖ’nün “Yıkılmaz Kardeşlik” manevralarında, düzenli ortak tatbikatlar sırasında keskinleştirildi. Bu, askerlerimizin yüksek düzeyde eğitim, beceri ve tutarlılığı, terörle mücadele ve sivil nüfusu koruma görevlerini hızla yerine getirme yetenekleri ile kanıtlanmıştır. KGAÖ ülkelerinin birliklerinin bu sistematik ortak muharebe eğitimi faaliyeti, barışı koruma güçlerini mümkün olan en kısa sürede ve maksimum verimlilikle Kazakistan’a transfer etmeyi mümkün kıldı.”

     “KGAÖ birliği, Rus Hava Kuvvetleri’nin gerçek savaş deneyimine sahip en eğitimli birimlerini içinde barındırmaktadır. Kazakistan’daki Kolektif Kuvvetlerin eylemleri Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Albay General Andrey Nikolaeviç Serdyukov tarafından yönetilmektedir, o işini bilen birisidir.”

         V. Putin, barışı koruma birliğinin kilit altyapı tesislerini koruma altına aldığını, onların özellikle de Kazak makamları tarafından kontrol edilmesini sağladığını ve böylece Kazakistan kolluk kuvvetlerinin durumu normalleştirmeye ve sivilleri korumaya odaklandıklarını, Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın ülkedeki düzeni yeniden sağlamak için güçlerini ve araçlarını etkin bir şekilde kullanabilmesini sağladığını açık bir şekilde ifade etti. V. Putin:

     “…KGAÖ aracılığıyla alınan önlemler, ülke içindeki durumun sarsılmasına izin vermeyeceğimizi ve sözde renkli devrim senaryolarının gerçekleşmesine imkân sağlamayacağımızı açıkça göstermiştir.”

         Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon konuşmaya şehit olanların yakınlarına ve ailelerine taziye mesajı ile devam etti. Durumun normalleşmesi için Kazakistan hükümetinin aldığı önlemleri desteklediğini ifade etti. E. Rahmon:

     “Kazakistan’daki trajik olaylar, terörizm ve aşırılıkçılık, dini radikalizm ve uyuşturucu kaçakçılığı da dâhil olmak üzere ulusötesi organize edilmiş suçlarla mücadele için ortak kapsamlı çalışmamızı güçlendirme ihtiyacını bir kez daha teyit etmekte.”

         Teröristlerin, aşırılık yanlılarının, İslami radikallerin ve çeşitli suç unsurlarının yıkıcı faaliyetlerine karşı 30 yıldır mücadele verildiğini, Tacikistan’ın bağımsızlığının ilk günlerinden itibaren bu tür zorluklar 150.000’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu belirtti. E. Rahmon dini radikalizm hakkında şunları dile getirdi:

     “Ülkelerimizde, bugün düşmanlarımızın elinde ana silahlardan biri haline gelen aşırı derecede yıkıcı dini radikalizm ideolojisi yoğun bir şekilde teşvik edilmektedir.

     Bütün bunlar, dini aşırılık potansiyelini ciddi şekilde güçlendirmekte ve devletlerimizdeki durumun istikrarsızlaştırılması tehdidi yaratmaktadır.

     Bu bağlamda, özellikle Selefi hareketin ve Vahhabiliğin saldırgan faaliyetine dikkat edilmelidir. Bildiğiniz gibi bu hareketlerin takipçileri İslam Devleti’nin (DAEŞ) bel kemiğini oluşturmaktadır. Tacikistan’da bizler, yasaklı örgütlerin gizlice görevle gönderdikleri kişilerin her yıl terörizm nitelikteki internet kaynaklarına ilişkin olgu ve olaylarda niceliksel bir artış kaydettiği ajitasyon ve yıkıcı çalışmalarına karşı tüm gücümüzle yoğun bir şekilde mücadele etmekteyiz.”

         Eski Sovyet ülkelerinden on binlerce kişinin Irak ve Suriye’ye gittiğini, onların bir kısmı yok edilmiş olsa bile diğer bir kısmının kimler olduğu, nerede bulunduğu belli olmadığını ve ülkelerine geri dönmüş ihtimalinin olduğunu bildirdi. Bundan dolayı siber alanda savunma nitelikli daha etkili olabilecek önlemler alınması gerektiğine, BDT ve KGAÖ kapsamında bilgi akışını korumaya yönelik girişimlerin işlenip düzülmesinin mühim olduğuna dikkat çekti. Terörün aktif olduğu bölgelere geçiş kanallarının ve KGAÖ alanına geri dönen insanların terörizme dâhil olup olmadığının tespit edilmesinin altını çizdi.

“Afganistan’daki uluslararası terör gruplarının artan faaliyetleri, KGAÖ kolektif güvenlik bölgesini doğrudan etkilemektedir. Geçen yıl ağustos ayının ikinci yarısından itibaren Afganistan’da binlerce DAEŞ, El Kaide, Ensarullah, Hizb-ut Tahrir, Özbekistan İslam Hareketi ve diğer terör gruplarının mensubunun hapishanelerden serbest bırakılması onların faaliyetlerini aktifleştirmesine, savaş ve yıkıcı potansiyellerinin güçlenmesine getirdiğini çok iyi biliyoruz. DAEŞ militanlarının Afganistan’da mevzilerini, özellikle de onun bir kolu olan “Vilayat Horasan”ı güçlendirmesi bize son derece endişe duyurmaktadır.

     Genel olarak, istihbarat servislerimize göre, Afganistan’ın kuzeydoğu illerinde KGAÖ’nün güney sınırlarını çevreleyen kampların ve terörist eğitim merkezlerinin sayısı 40’ın üzerinde ve üyeleri altı binden fazla militana ulaşmaktadır.”

         Bazı kişilerin bu örgütlerin etkisi altında girmelerini önlemek için KGAÖ’nün savunma alanında iyi önlemler alması gerektiğini beyan etti. E. Rahmon:

“Teröristlerin vatanı, dini, milliyeti yoktur, nerede bulunursa bulunsunlar, nerede olurlarsa olsunlar yok edilmeleri gerektiğini düşünüyorum.”

         KGAÖ kapsamında Kolektif Güvenlik Konseyi tarafından yasaklanan terör örgütlerinin listesinin hazırlanmasına ve Tacik-Afgan sınırını berkitmek için devletlerarası programın hala işlenmemesine dikkat çekti. E. Rahmon:

“Son haftalarda, sadece bir bölgede 11’den fazla Taliban öldürüldü ve 18’den fazla kişi yaralandı. Bu nedenle Afganistan çevresinde bir “güvenlik kuşağı” oluşturmamız gerekiyor.”

         Toplantıda söz sırası Kırgızistan Bakanlar Kurulu başkanı Akılbek Usenbekoviç Japarov’a geldi. A. Japarov toplantı için Ermenistan tarafını teşekkür etti ve Kazakistan halkına taziyelerini iletti. Kazakistan’da durumun normalleşmesine yönelik fikir alışverişinde bulundu.


VLADİMİR PUTİN İLE TACİKİSTAN CUMHURBAŞKANI EMOMALİ RAHMON ARASINDA TELEFON GÖRÜŞMESİ

            10 Ocak 2022, 13:20

         KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi’nin (video konferans yoluyla) sıra dışı toplantısının ardından, Vladimir Putin ve Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali Rahmon telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sırasında Kazakistan’daki durumla ilgili bazı konular tartışıldı. Kazak yönetiminin çağrısına uygun olarak KGAÖ aracılığıyla sağlanan yardımın zamanında ve etkili olduğu kaydedildi.

         Afgan sorunlarına, özellikle Tacik-Afgan sınırındaki duruma da değinildi.

         Çeşitli düzeylerde daha fazla temas üzerinde anlaşmaya varıldı.


RUSYA FEDERASYONU DIŞİŞLERİ BAKANI SERGEY LAVROV İLE ÇİN HALK CUMHURİYETİ DIŞİŞLERİ BAKANI WANG YI ARASINDA TELEFON GÖRÜŞMESİ

            10 Ocak 2022, 18:18

         Rusya ve Çin dışişleri bakanları, 2021 yılında ikili ilişkilerin gelişmesinin sonuçlarını özetledi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu yıl Şubat ayında Çin’e yapacağı ziyaretin hazırlıkları hakkında konuştu.

         Özellikle Kazakistan’daki duruma dikkat çekildi. Her iki taraf da Kazak yönetiminin ülkede anayasal düzeni yeniden kurma çabalarını desteklediğini dile getirdi. Bakanlar, Kazakistan’daki olaylarla ilgili değerlendirmelerinde hemfikir olduğunu, sivillere ve kolluk kuvvetlerine yönelik saldırıların yabancı paralı askerlerin katılımı ile gerçekleştiğini, devlet kurumlarının ve diğer nesnelerin ele geçirilmesi de dâhil olmak üzere dış güçlerin müdahalesinden endişe duyduklarını vurguladı. Kazakistan Cumhurbaşkanı K.-C. Tokayev’in kararlı eylemlerinin tam zamanında ve cumhuriyetin karşı karşıya olduğu tehdidin boyutuyla orantılı olduğu kaydedildi. Wang Yi, Kazakistan yönetiminin ülkedeki durumun normalleşmesine yönelik yaptığı çağrıya yanıt olarak KGAÖ tarafından alınan önlemleri olumlu değerlendirdi. Bakanlar ayrıca, Orta Asya bölgesi de dâhil olmak üzere Avrasya’da güvenliğin sağlanmasında ŞİÖ’nün rolüne de dikkat çekti.

         Sergey Lavrov ve Wang Yi, Kazakistan’ın barış ve huzuru yeniden inşa edeceğine olan güvenlerini dile getirdiler. Bu ve diğer güncel uluslararası konularda yakın temasları sürdürme konusunda anlaştılar.

         S. Lavrov Çinli meslektaşına Avrupa’da güvenlik garantileri konusunda Cenevre’de başlayacak olan Rus ve ABD delegasyonları arasındaki görüşmeler ve bu konuda Rusya-NATO formatında yapılacak görüşmeler hakkında bilgi verdi. Küresel ve bölgesel istikrarın tüm yönleriyle ilgili görüş ve değerlendirmelerin paylaşılması ve sıkı temasın sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldı.


RUSYA FEDERASYONU’NUN GÜVENLİK GARANTİLERİ KONUSUNDA RUS VE AMERİKAN DEPARTMANLAR ARASI DELEGASYONLARIN MÜZAKERELERİ HAKKINDA

         10 Ocak 2022, 21:37

         10 Ocak’ta Cenevre’de Rusya ve ABD’nin departmanlar arası heyetler formatında güvenlik garantileri konusunda müzakereler yapıldı.

         15 Aralık 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’ne teslim edilen iki Rus taslak temel belge, Rusya Federasyonu ile Amerika Birleşik Devletleri Arasında Güvenlik Garantisi Antlaşması ve Rusya Federasyonu ve Kuzey Atlantik Paktı Teşkilatı Üye Devletlerin Güvenliğini Sağlamaya Yönelik Tedbirler Anlaşması ayrıntılı olarak ele alındı.

         Rus tarafı, başta NATO’nun daha fazla genişlemesinin kabul edilemezliği olmak üzere ilgili garantilerin yasal ve yasal olarak bağlayıcı niteliğini sağlama ihtiyacını vurguladı.


VLADİMİR PUTİN VE ERMENİSTAN BAŞBAKANI NİKOL PAŞİNYAN ARASINDA TELEFON GÖRÜŞMESİ

            12 Ocak 2022, 11:20

         Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’ndeki başkanlığı dikkate alınarak, Kazakistan’daki KGAÖ barışı koruma harekâtı hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Barışı koruma birliğinin cumhuriyetteki durumun normalleşmesine yönelik etkili koordineli eylemleri dikkate alındı.

         Dağlık Karabağ çevresindeki mevcut durum ve Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 9 Kasım 2020, 11 Ocak ve 26 Kasım 2021 tarihli açıklamalarında kaydedilen anlaşmaların uygulanmasına ilişkin bazı hususlar ele alındı.

         Temasların çeşitli düzeylerde devam etmesi kararlaştırıldı.


VLADİMİR PUTİN İLE KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI KASIM-CÖMERT TOKAYEV ARASINDA TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

            13Ocak 2022, 12:55

         Kazakistan Cumhurbaşkanı, KGAÖ’nün Kolektif Barış Gücü’nün etkin eylemlerini dikkate alarak ülkede nihai düzenin yeniden sağlanmasına yönelik tedbirler hakkında bilgi verdi. KGAÖ stratejik ortağı ve müttefiki olan Rusya Federasyonu’na yardım ve destek için özel minnettarlık bildirildi.

         KGAÖ üye ülkelerin birliklerinin Kazakistan Cumhuriyeti topraklarından koordineli bir şekilde geri çekilmesinin başlamasıyla ilgili konular tartışıldı.


VLADİMİR PUTİN VE ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI ŞAVKAT MİRZİYOYEV ARASINDA TELEFON GÖRÜŞMESİ

            13 Ocak 2022, 14:00

         Görüşme sırasında Kazakistan’da yaşanan son olaylar konu alındı. Kazakistan yönetiminin, özellikle Cumhurbaşkanı Kasım-Cömert Tokayev’in kararlı ve tutarlı eylemleri ve ayrıca KGAÖ aracılığıyla zamanında ve etkili yardım sayesinde ülkedeki durumu hızla istikrara kavuşturmanın mümkün olduğu kaydedildi.

         İkili gündemin konularına ilişkin fikir alışverişinde, Şavkat Mirziyoyev’in Kasım 2021’de Rusya’ya yaptığı ziyaret sırasında varılan anlaşmaların, Rusya ile Özbekistan arasındaki stratejik ortaklık ve ittifakın daha da güçlendirilmesi amacıyla tutarlı bir şekilde uygulanması teyit edildi.


VLADİMİR PUTİN SAVUNMA BAKANI SERGEY ŞOYGU İLE GÖRÜŞTÜ

            13 Ocak 2022, 15:50, Moskova, Kremel

         Vladimir Putin Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya barışı koruma misyonunun, KGAÖ barışı koruma misyonuna katılımın nasıl ilerlediği ve sonuçlandığı hakkında soruları dile getirdi.

         Sergey Şoygu KGAÖ üye devletlerin barışı koruma güçlerini transfer etmek için seksenden fazla askeri nakliye uçağının dâhil edildiği bir hava köprüsü düzenlendiğini söyledi. 13 Ocaktan itibaren çekilmeye başlayacaklarını ve 19 Ocağa kadar tüm güçleri Kazakistan’dan çekeceklerini beyan etti.


VLADİMİR PUTİN İSRAİL BAŞBAKANI NAFTALİ BENNETT İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİ

            13 Ocak 2022, 15:55

         22 Ekim 2021’de Soçi’de gerçekleştirilen üst düzey Rusya-İsrail görüşmelerinin devamında liderler, uluslararası gündemdeki bir dizi güncel konu hakkında görüş alışverişinde bulundu. Özellikle, Naftali Bennett’in talebi üzerine, Rusya Devlet Başkanı, Rusya Federasyonu’nun güvenliğini garanti eden yasal olarak resmileştirilmiş anlaşmaların geliştirilmesine yönelik girişimlerin esası ve bu konuda Ukrayna içi çatışmanın çözümüne yönelik ilkeli yaklaşımların yanı sıra ABD ve NATO müttefikleri ile devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

         Suriye doğrultusunda Rusya-İsrail işbirliğinin çeşitli yönlerine, Ortadoğu’daki sorunların çözümündeki problemlere ve İran nükleer programı çevresindeki duruma değinildi.

         Vladimir Putin ve Naftali Bennet temasları sürdürme konusunda anlaştılar.

KAYNAKLAR

            Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü resmi internet sitesi, https://odkb-csto.org/

            Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi, http://kremlin.ru/

            Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi, https://mid.ru/ru/

            Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi, https://president.uz/ru

            Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi, http://president.tj/ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.